Týdeník Prostějovska

Aktuálně z Prostějova a okolí

header

facebook

twitter

 

29. března 2017 svátek má Taťána

Kolik ve skutečnosti stojí provoz EET?

Kolik ve skutečnosti stojí provoz EET?

Úterý, Březen 14, 2017 - 14:30
D.S.
Prostějov – Vzniká spousta spekulací o tom, kolik pořízení a provoz EET stojí. Proto Vám přinášíme přehled o cenách pořízení EET a o jeho následném provozu. Pořízení EET se týká také trhovců a kolotočářů. Druhá vlna se může týkat i kadeřnic, automechaniků i jiných živnostníků.
Ilustrační foto

 

PŘIBLIŽNÉ NÁKLADY

 

Malé provozy

 

Obvykle jedno pokladní místo. Použít lze smartphone či tablet, on-line kalkulačka s páskou, PC pokladnu nebo jednoúčelovou pokladnu apod. Mohou se vejít do investice 5 tisíc - 15 tisíc korun za předpokladu, že provoz si vystačí se smartphonem, tabletem a připojenou tiskárnou pro daňové doklady, příp. velmi jednoduchou pokladnou + případné měsíční náklady.

 

Střední a velké provozy

 

Jedno a více pokladních míst. Pokud bude takový provoz pořizovat pokladnu nebo pokladní systém, lze uvažovat o ceně v rozmezí 20 tisíc - 60 tisíc korun na jedno pokladní místo. Tuto cenu je nutné násobit počtem pokladních míst. Pro provozy tohoto typu není vhodné využívat levného řešení typu smartphone nebo tablet, který je svou funkcí a životností pro středně velké provozovny nevyhovující + případné měsíční náklady.

 

Podomní prodej

 

Druhá fáze EET se týká i těch, koho živí podomní prodej. A tak jde třeba o prodejce vysavačů, hrnců či prodejkyně kosmetiky, např. Avon Ladies. Nepůjde přitom o všechny prodejkyně kosmetiky, ale o ty, které provozují přímý prodej na živnostenský list. Finanční správa totiž počítá i s možností prodeje kosmetiky jako doplňkového prodeje – jako doplněk k hlavní části podnikání je vnímán, pokud jde o tržby do 175 tisíc korun ročně. V takovém případě pod EET od března nespadá.

 

Trhovci a kolotočáři

 

Bylo by nesystémové, kdyby z povinnosti evidovat tržby byly tyto podnikatelské subjekty vyňaty. Tito podnikatelé se vyznačují tím, že nemají „kamennou“ provozovnu, nýbrž mobilní. Podnikatel však může požádat o povolení evidování tržeb ve zjednodušeném režimu. To znamená, že nemusí měsíčně platit za internet.

 

Kadeřnice, automechanici, …

 

Má-li kadeřnice, automechanik nebo jiný řemeslník ještě vedlejší činnosti, musí být ve střehu. Pokud ke svému řemeslu ještě například prodává související výrobky - kadeřnice vlasovou kosmetiku - tak jde o maloobchodní prodej a ten spadá do evidence v druhé fázi. Aby se však kadeřnice nemusela do evidence tržeb zapojit kvůli prodeji jednoho šamponu, existují Tržby z minoritní činnosti, kdy má podnikatel možnost začít evidovat až s tržbami z hlavní činnosti. Dané provozovny za předpokladu, že tržby za tyto minoritní činnosti nepřekročily v předchozím kalendářním roce v dané provozovně 175 tisíc Kč a tvoří méně než polovinu všech plateb.

 

Kolik stojí provoz malého obchodu?

 

Pořízení u malého obchodu stojí zhruba 20 tisíc korun. EET pokladna obsahuje kasu, EET box, tiskárnu, popřípadě zásuvku na peníze. Tiskárna může být přímo součástí kasy.

 

Například jeden pokladní termo kotouček vyjde na 15 korun. Jeden kotouček vydrží půl dne, někdy i dva dny, podle počtu zákazníků. Měsíčně to může přijít až na 1 tisíc korun. Vysoko rychlostní internet do obchodu vyjde na 500 korun. Některé kasy obsahují licenci potřebnou k provozu. Licence se běžně pohybuje od 300 až do 1 tisíce korun měsíčně. Když se kasa pokazí, je potřeba technik. Technik stojí 600 korun za každou započtenou hodinu. Celkově se pohybuje cena za měsíční provoz kasy od 1 tisíce, za předpokladu, že se vám nepokazí kasa, až do 3 tisíc korun.

 

Gastronomie

 

Pořizovací cena může být pro gastro od 20 tisíc korun a více. K tomu je potřeba program, který se platí měsíčně. Je potřeba také internet za 500 korun na měsíc a k tomu balík papíru, který stojí opět minimálně okolo 1 tisíce korun na měsíc.

 

Pokud se jedná o hotel, či větší zařízení, je potřeba na každou službu pokladna samostatně. Máte-li v hotelu restauraci, kavárnu a k tomu například mobilní provozovnu, musíte ke každé službě pořídit pokladnu EET zvlášť.

 

Mobilní provozovna

 

Mobilní provozovna má většinou minimální náklady. Pořízení kasy vychází minimálně na 5 tisíc korun. Za 5 tisíc korun dostane kasu ve formě tabletu a tiskárny. Samostatný smartphone stojí nejméně 3 a půl tisíce korun a nejlevnější tiskárna minimálně 2 a půl tisíce korun. Většinou se platí také měsíčně i program a internet.