Týdeník Prostějovska

Aktuálně z Prostějova a okolí

header

facebook

twitter

 

29. března 2017 svátek má Taťána

Sto balónových startů, jeden z nich z Konice!

Sto balónových startů, jeden z nich z Konice!

Čtvrtek, Březen 13, 2014 - 07:15
H. Baronová, M. Havelka
Konice – Projekt Sto startů z českých měst se rozběhl na začátku loňského roku. Připojil se k němu také konický vzduchoplavec Lubomír Šmída s dcerou Zuzanou Klimešovou. V rámci tohoto projektu se uskutečnil v pondělí odpoledne start od konického zámku.

Sto startů z českých měst je nekomerčním projektem zaměřeným na propagaci balónového létání. „Jsem z Konice, takže je samozřejmé, že jeden z letů v tomto projektu jsem chtěl uskutečnit také tady z tohoto města,“ říká Lubomír Šmída.

Start horkovzdušného balónu OK-4731 byl také zahájením letošní balonářské sezóny jeho pilotů Lubomíra Šmídy a Zuzany Klimešové. Ačkoliv původní meteorologická předpověď směrovala let, kterého se jako jeden z partnerů projektu zúčastnil také Týdeník Prostějovska, někam do okolí Kladek, skutečnost nakonec byla zcela odlišná. „I to je krásné na balónovém létání. Pilot se musí vždy podřídit podmínkám a přizpůsobit se možnostem, které aktuální situace nabízí,“ poznamenává L. Šmída.

Hodinový let nakonec skončil hladkým přistáním nedaleko Runářova. A nemohl samozřejmě také chybět ani křest ‚prvoletců‘. Podle podmínek projektu musela být posádka složena ze zástupce samosprávy daného místa, v tomto případě zastupitele Vlastimila Šmídy, podnikatelské sféry, kterou reprezentoval David Čadílek a zástupce partnerských médií. Právě první dva jmenovaní byli těmi, kteří přijali balonářský křest ve jménu ohně, vody, vzduchu a země.

 

Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že let balónem je opravdu velkým zážitkem, kterého se snad nejde nikdy nasytit. Pohled na otevřenou krajinu z výšky několika set metrů za tichého plynutí oblohou je něčím nepopsatelným.