Týdeník Prostějovska

Aktuálně z Prostějova a okolí

header

facebook

twitter

 

16. července 2018 svátek má Luboš

Fotogalerie: Během čtvrtku a pátku měli hasiči 249 výjezdů!

Fotogalerie: Během čtvrtku a pátku měli hasiči 249 výjezdů!

Sobota, Srpen 12, 2017 - 11:54
Redakce
Olomoucký kraj – Celou noc hasiči likvidovali popadané stromy a celkem vyjeli ke 249 případům spojených se silnými bouřkami. Naštěstí vítr lámal pouze stromy, které nikoho nezranily.

 

V noci ze čtvrtku 10. srpna na pátek 11. srpna 2017 zasahovali hasiči v Olomouckém kraji kvůli bouřkám.  Bouřky se naším krajem prohnaly ve dvou vlnách. V podvečer zasáhly zejména Přerovsko, v noci, těsně po půlnoci, udeřily bouřky na Šumpersku a Olomoucku.

 

První výjezdy hasiči zaznamenali ve čtvrtek 10. srpna 2017 těsně před půl sedmou večer. Do půlnoci evidovalo operační středisko OK padesát událostí. Nejčastěji vyjížděli hasiči na Přerovsku (43 událostí), ve zbytku kraje se jednalo spíše o jednotlivé výjezdy.

 

Druhá vlna bouřek přišla těsně po půlnoci. Celkem hasiči od půlnoci pátku 11. srpna 2017 do šesté hodiny ranní zasahovali u devadesáti událostí. Jednalo se především o popadané stromy a větve na komunikacích, na drátech elektrického vedení, na autech a cyklostezkách. Na několika místech popadaly stromy i na železniční tratě. V noci zasahovali hasiči pouze u jedné poškozené střešní krytiny. V Šumperku silný vítr poškodil plechovou střechu. Hasiči spadlé kusy plechu posbírali a střechu zajistili.

 

I v pátek ráno byly v terénu stále desítky jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Podle dostupných informací nebyl při událostech nikdo zraněn.

 

Počet zásahů profesionálních hasičů směny C (sloužili od čtvrtku od 7:00 hodin do pátku do 7:00 hodin) a dobrovolných hasičů činil 249. Běžně hasiči v průměru za jednu směnu zasahují u 16 událostí. Profesionální jednotky ze všech požárních stanic vyjely alespoň k jednomu zásahu v souvislosti s bouřkou. V terénu bylo za bouřek celkem 89 jednotek sborů dobrovolných hasičů. Do likvidace popadaných stromů a odstraňování uvolněných a popadaných střech se zapojilo téměř 500 hasičů.

 

Autor fotografií: 
HZSOL