Týdeník Prostějovska

Aktuálně z Prostějova a okolí

header

facebook

twitter

 

18. ledna 2019 svátek má Vladislav

Krčmaňská aféra

Krčmaňská aféra

Úterý, Březen 6, 2018 - 11:22
Redakce
Prostějov – V březnu pokračuje Klub historický a státovědný v Prostějově zajímavou přednáškou. Přednáška vás přenese do období od září 1947 do února 1948, kdy probíhalo vyšetřování pokusu o atentát na tři československé nekomunistické ministry.

 

Povede ji  pracovník oddělení historických fondů Vědecké knihovny v Olomouci Mgr. Lubomír Novotný.Posluchači budou uvedeni do období od září 1947 do února 1948, kdy probíhalo vyšetřování pokusu o atentát na tři československé nekomunistické ministry. Pro tento případ se později vžil název tzv. krčmaňská aféra.

 

Tato celostátní kauza měla svůj regionální dopad na střední Moravě.  Část obviněných z trestných činů souvisících s pokusem o atentát na ministry a s ukrýváním zbraní žila ve vesnici Krčmaň a v Olomouci. Státní zástupce JUDr. František Doležel, jenž celou aféru vyšetřoval, se narodil a žil v Prostějově. V celé aféře hráli nepřímo důležitou roli i další regionální aktéři, k nimž lze řadit především prostějovského ex starostu a poslance Ústavodárného národního shromáždění za sociální demokracii Oldřicha Johna. Přednáška bude vycházet z knihy Krčmaňská aféra. Tajemný pokus o atentát na československé ministry, kterou vydal Mgr. Novotný v loňském roce.

 

Klubová akce se uskuteční v tradiční třetí úterý v měsíci dne 20. března 2018 v 17 hodin ve výstavním sále Státního okresního archivu Prostějov v Třebízského ulici č. 1.