Týdeník Prostějovska

Aktuálně z Prostějova a okolí

header

facebook

twitter

 

20. října 2018 svátek má Vendelín

O vernisáži výstavy českého umělce Jaroslava ´Jerry´ Gebra v Los Angeles

O vernisáži výstavy českého umělce Jaroslava ´Jerry´ Gebra v Los Angeles

Pondělí, Prosinec 4, 2017 - 10:11
D.S.
Syn umělce Thomas Gebr spolu s generálním konzulem Pavlom Šepeľákom zahájili vernisáž.

 

 

Při své letošní návštěvě Kalifornie jsme dostali od generálního konzula Pavola Šepeľáka pozvání na vernisáž výstavy českého umělce Jaroslava ´Jerry´ Gebra, který žil dlouhá léta ve Spojených státech. Výstava byla otevřena v prostorách Českého konzulátu na Wilshire Boulevard a těší se velkému zájmu nejenom návštěvníků konzulátu, ale vzhledem k dobré propagaci všech takových podobných kulturních akcí ze strany pracovníků konzulátu (jmenujme alespoň Anetu Campbell,  která se na českém konzulátě stará o kulturní projekty)  i velkému zájmu veřejnosti. Na výběru exponátů pro tuto výstavu se velkou měrou podílel umělcův syn Thomas Gebr, který také spolu s generálním konzulem výstavu zahajoval. Výstava byla částečně (asi z poloviny vystavených obrazů) pojednána jako prodejní. Jednotlivé obrazy byly vybrány velmi citlivě tak, aby  ukázaly široký záběr umělcova pohledu nejen na Ameriku, ale také aby podaly návštěvníkům svědectví o umělcově dlouholetém působení v Hollywoodu.  Portréty se tak  střídají se žánrovými  obrazy třeba ze San Francisca.

      

     

Peter Falk jako Columbo           Adela Gebrova                          El Tiempo

 

    

 

Chinatown (Čínská čtvrť)                     Fishermen´s Wharf (Rybářský přístav)

 

     Jeho malby a scénické umění se uplatnily hlavně  ve značném počtu klasických filmů. Jmenuji za všechny alespoň The Sound of Music (Za zvuků hudby), My Fair Lady, The Shoes of the Fisherman (Boty svatého Petra), The Sand Pebbles (Strážní loď), Scarface (Zjizvená tvář), Batman nebo Star Trek. V poslední době pak ve filmech The Princess Diaries (Deník princezny) a The Coutry Bear (rodinný muzikál o slavné hudební skupině).

     Jaroslav ´Jerry´ Gebr  se  narodil  26. května  1926  v prvorepublikovém  Československu a vystudoval svůj výtvarný obor na evropských akademiích v Praze, Mnichově a Florencii. Z naší republiky odešel po únorovém komunistickém převratu hned v  roce 1949, což vlastně předznamenalo skutečnost, že byl u nás veřejnosti neznámý. Stihl ho prakticky stejný osud, jako jiného českého umělce, skladatele, výtvarníka, fotografa a cestovatele Eduarda Ingriše, který se také proslavil v Americe, ale zůstal až do roku 1989 v naší společnosti neznámý.  

 

    

 

 

Plakát k filmu Podraz                   Svůj obraz použil J. Gebr (vpravo) v seriálu Noční galerie

 

      Po čtyřletém pobytu v Jižní Americe, během něhož se věnoval portrétování a chrámovým  freskám, se stal občanem Spojených států a začal pracovat v Hollywoodu, kde během svého působení spolupracoval s takovými význačnými režiséry jako byli mimo jiné John Bedham, Clint Eastwood nebo Steven Spielberg. Patrně nejznámější je ve svém filmovém působení  pro svou výraznou titulní spolupráci na filmu The Sting (Podraz) s herci Paulem Newmanem a Robertem Redfordem. Měl také zkušenosti s televizními seriály  jako je Rod Serling´s Night Gallery (Noční galerie), Kojak, Columbo nebo Murder, She Wrote (To je vražda, napsala).

        Byl dlouholetým členem institucí  Local 816, I.A.T.S.E. a Academy of Motion Picture Arts and Sciences.  Jaroslav ´Jerry´ Gebr zemřel 7. února 2013.

                                         

   

 

 Barykada  (Barikáda)                                                     Waterman (Vodník)

 

     Jaroslav ´Jerry´ Gebr byl opravdový a velice žádaný umělec (na černobílém obraze nahoře je autor s jedním ze svých unikátních obrazů, které figurovaly ve zkušebních epizodách „Noční galerie“ od  Roda Serlinga).  Portrétoval velmi mnoho hollywoodských hvězd. Kromě Petera Falka, jehož portrét je součástí výstavy, ještě další významné hollywoodské osobnosti jako byli například Orson Wells, Steven Spielberg, Rachel Welch, Barbara Streisand nebo Jack Lemmon. Dva portréty od Jaroslava Gebra zakoupila administrativa prezidenta Geralda Forda pro Bílý dům a pro Pentagon.

       Svou více než padesátiletou kariéru v Hollywoodu začal u firem Fox a MGM, posléze se stal šéfem Oddělení jevištního umění v Universal Studios, kde pracoval  více  než  30  let.  

       V roce 1984  se stal členem  Akademie  filmových  umění  a věd a obdržel za svou rozsáhlou práci ve filmovém průmyslu řadu ocenění. I přes obrovské úspěchy však zůstal velmi skromným člověkem. „Myslím, že jsem udělal dost dobré práce,“ řekl své ženě, když se ho ptala, jak je spokojen se svým životem. Nikdy nepřestal kreslit, filmovat a malovat. Měl rád literaturu a sport. Na každou otázku z historie uměl vždycky správně odpovědět. Ve volném čase hrál lední hokej a tenis a s oblibou sledoval americký fotbal. Miloval moře, zvířata, přírodu. Byl prostě milovníkem života, a to vše se odrazilo v jeho celoživotní tvorbě.

      Tato výstava je však jenom malým úsekem aktivit českého generálního konzulátu v Los Angeles, který má ve své gesci deset západních amerických států. Abych podrobně přiblížil, co všechno dělají pracovníci generálního konzulátu ve Spojených státech pro propagaci českého umění a kultury, rád bych příště poskytl čtenářům rozhovor s  člověkem nejpovolanějším, a to s generálním konzulem Pavlom Šepeľákom.

 

                              Miloš Forst (s použitím dostupných informací),

 

 

Autor fotografií: 
foto autor