Týdeník Prostějovska

Aktuálně z Prostějova a okolí

header

facebook

twitter

 

17. února 2019 svátek má Miloslava

Označování jízdních kol pomocí DNA je dobrou prevencí odcizení

Označování jízdních kol pomocí DNA je dobrou prevencí odcizení

Pondělí, Červen 26, 2017 - 14:00
Redakce
Prostějov – Podle Policie ČR dochází k největšímu počtu krádeží kol na veřejných místech. Krade se v každou denní dobu i na místech dobře viditelných s neustálým pohybem osob. Zmizení kola je otázkou několika vteřin a riziko pro pachatele je nízké. Co je to značení DNA?
Ilustrační foto

 

V letošním roce bude označeno 200 jízdních kol a invalidní vozíky dle zájmu

 

Městská policie v rámci Programu prevence kriminality ve městě Prostějově pro rok 2017 začne od 1. 9. 2017 zdarma značit jízdní kola a invalidní vozíky syntetickou DNA. V letošním roce bude označeno 200 jízdních kol a invalidních vozíků dle zájmu. Značení je určeno občanům města Prostějova a bude probíhat na služebně Městské policie Prostějov, Havlíčkova ul. č. 4. vždy v pondělí a ve středu od 8.00 h do 11.00 h a od 12.00 h do 15.00 h. V případě zájmu o značení, je třeba objednat se k této službě přes objednávkový systém na webových stránkách města Prostějova https://www.prostejov.eu/cs/obcan/objednavani-na-urad/objednani-k-obslou..., který bude spuštěn od 1. 8. 2017, bez objednání nebude možné značení provést.

 

Nové forenzní značení umožňuje za pomoci unikátní technologie mikroteček s obsahem syntetického kódu DNA doplněné výstražnými prvky a ve spojení s rozsáhlou mezinárodní databází chráněných předmětů, silný nástroj při ochraně majetku a při jeho jednoznačné identifikaci. 

 

Jízdní kola označená a evidovaná v komplexním systému lze snadno, jednoznačně a rychle určit. Může je identifikovat každý, přečte-li si identifikační údaje. Ochranné prvky lze také použít jako důkazní materiál. A každý tím podstatně zvyšuje šance a zároveň zkracuje dobu na navrácení věci. 

 

Identifikační vlastnosti jsou významným prvkem pro ochranu jízdního kola. Neméně důležitou roli však hrají i výstražné samolepky informující pachatele o ochraně jízdního kola. Tyto samolepky mají především odrazující úlohu. Takto označené jízdní kolo se stává zcela bezcenným, neprodejným a pro nelegálního držitele nebezpečným artiklem.

 

A jak to celé funguje?

 

Označením doporučených míst na jízdním kole, nalepením výstražné samolepky a následnou evidencí v mezinárodní databázi si zajistíte jednoznačnou identifikaci svého majetku.

 

Identifikace označených míst je dvoustupňová: UV Lampou za jejíž pomocí lze zjistit příslušné označení a nebo mikroskopem, který přečte kódy a za jehož pomoci lze pořídit důkazní materiál.

 

Bezpečnostním identifikačním značením je možné označit a následně identifikovat jakýkoliv předmět. Syntetická DNA je netoxická a zdravotně nezávadná látka, která je po zaschnutí pouhým okem neviditelná a bez viditelného poškození neodstranitelná.