Týdeník Prostějovska

Aktuálně z Prostějova a okolí

header

facebook

twitter

 

16. července 2018 svátek má Luboš

Policie žádá o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání

Policie žádá o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání

Pátek, Srpen 11, 2017 - 10:36
Redakce
Praha – Předseda ANO Andrej Babiš se kvůli kauze kolem financování Čapího hnízda nehodlá vzdát poslaneckého mandátu. Navíc je podle něj takové načasování, aby ovlivnilo volby. Stejně se rozhodl i Jaroslav Faltýnek z Prostějova.
Ilustrační foto

 

 Policie ve čtvrtek kvůli dotacím pro Čapí hnízdo požádala sněmovnu o jejich vydání k trestnímu stíhání. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek z Prostějova, považuje trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo ze strany policie za šikanu. S kauzou údajně nemá vůbec nic společného. Rezignovat na poslanecký mandát, jak mu to zčásti nakazuje morální kodex hnutí, odmítá. Podobně se vyjádřil i předseda hnutí Andrej Babiš.  Podle obou se jedná o účelové šikanózní trestní stíhání.

 

Faltýnek tvrdí, že s kauzou nemá nic společného. Údajně přijde záležitost vysvětlit mandátovému a imunitnímu výboru. Pokud Sněmovna žádosti policie vyhoví, a poslance ke stíhání vydá, nehodlá Faltýnek rezignovat na svůj mandát. Pokud jde o funkci ve vedení hnutí ANO, záleží podle něj na rozhodnutí členské základny a stranických orgánů. 

 

Morální kodex se jich nejspíš netýká 

 

Opuštění funkcí uvnitř hnutí i vzdání se mandátu uvádí morální kodex hnutí ANO jako bezprostřední reakci na obžalobu některého člena „pro úmyslný trestný čin nebo nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti a ve spojení s výkonem veřejné funkce”. Kauzy Čapí hnízdo se tato již změkčená formulace ale zřejmě netýká, jelikož v roce 2008 Faltýnek ani Babiš veřejnou funkci nezastávali.

 

Kauza Čapí hnízdo Babiše provází už několik let. Čelí v ní podezření, že účelově firmu, která byla původně součásti jeho tehdejšího holdingu Agrofert, vyvedl z jeho struktur, aby dosáhla na padesátimilionovou dotaci pro malé podniky. Babiš se od farmy zprvu distancoval, až loni na mimořádné schůzi Sněmovny přiznal, že za anonymními akciemi stáli jeho blízcí.

 

O kauzu se začala zajímat policie. Ve čtvrtek od ní dostal předseda Sněmovny Jan Hamáček žádost o vydání obou poslanců. [celá zpráva] Babiš pro Právo uvedl, že je to dlouhodobě plánovaná akce ho kriminalizovat.

 

Pro voliče ANO může být Babišovo stíhání bodem zlomu

 

Voliči hnutí ANO možná dospějí k bodu zlomu, afér šéfa hnutí Andreje Babiše už je na ně moc. Záleží ale, jak bude Babiš celou kauzu prezentovat. 

 

Co se teď tedy bude dít? 

 

Záležitost bude nejdřív řešit mandátový a imunitní výbor, pak bude o vydání hlasovat Sněmovna. Faltýnek se vyjádřil tak, že s vydáním nemá problém a nechce se schovávat za mandát, takže pokud by oznámil tuto vůli i Babiš, zasedání Sněmovny nejspíš nebude tak dramatické, jako kdyby se chtěli imunitou bránit. 

 

Autor fotografií: 
ANO Olomouc