Týdeník Prostějovska

Aktuálně z Prostějova a okolí

header

facebook

twitter

 

17. února 2019 svátek má Miloslava

Prostějovan na návštěvě syrského velvyslanectví

Prostějovan na návštěvě syrského velvyslanectví

Pátek, Červen 1, 2018 - 10:01
Redakce
Tento týden navštívil předseda sněmovní skupiny přátel Sýrie Dr. Stanislav Grospič velvyslanectví Syrské arabské republiky v Praze. Zde byl srdečně přijat chargé d´affaires SAR J.E. Bašárem Akbikem.

 

Temátem setkání bylo ustanovení Skupiny přátel ČR – Sýrie v poslanecké sněmovně, kterou Grospič vede, dále současná situace v Sýrii, úroveň česko-syrských vztahů v poslední době i otázky hospodářské spolupráce se Sýrií. Spolu se Stanislavem Grospičem se návštěvy zúčastnil i člen zahraniční komise Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska, Prostějovan Martin Peč. Ten se k přijetí šéfem syrského zastupitelského úřadu vyjádřil:

 

„Jsem velmi vděčný za pozvání na velvyslanectví Syrské arabské republiky, za tak srdečné přijetí, přátelský rozhovor a naprosté porozumění. Zopakovali jsme svoje zásadní postoje k situaci v Sýrii, pozici českých třídních odborů v syrské otázce. Tato pozice od začátku spiknutí a války proti Sýrii stojí na linii Světové odborové federace podporující boj syrského lidu proti terorismu a imperialistické agresi a samozřejmě jsme odmítli jakékoli lavírování ve věci podpory Sýrie a nesmyslných až kriminálních opatření ,jakými jsou nedávno znovu prodloužené sankce ze strany EU. Tento postup jsme samozřejmě odmítli, už z toho důvodu, že je to nesmyslná a neospravedlnitelná komplikace, že dopadá na Syřany a že je jedním důvodů migrace ze Sýrie. Samozřejmě podporujeme snahy aktivně zapojit české podniky do přestavby Sýrie a samozřejmě oceňujeme velmi přátelský přístup, velmi nadstandartní přístup pana prezidenta Asada a syrské vlády k českým podnikům. Míček je ale na české straně a nízkost oficiální servilní politiky k mocnostem, které Sýrii do krize dostaly, by mohla tuto velkolepou šanci zhatit.“

 

Dodejme, že se Prostějovan Martin Peč účastnil Mezinárodního fóra solidarity se syrským lidem v boji proti terorismu, válce a imperialistické agresi v syrském Damašku v září 2017. Při té příležitosti se osobně setkal i se syrském prezidentem Dr. Bašárem Asadem. Peč byl rovněž jedním z delegátů bruselského fóra solidarity s Kubou, Palestinou a Sýrií v říjnu minulého roku a následně přijímal syrskou odborářskou delegaci nejvyššího stupně na sjezdu Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska v Nymburce. Na pozvání syrské odborové centrály navštívil Damašek, kde jednal o intenzivnější spolupráci mezi ČR a Sýrií v oblasti odborů.