Týdeník Prostějovska

Aktuálně z Prostějova a okolí

header

facebook

twitter

 

16. července 2018 svátek má Luboš

Prostějovští přátelé Latinské Ameriky uctili Símona Bolívara

Prostějovští přátelé Latinské Ameriky uctili Símona Bolívara

Úterý, Srpen 1, 2017 - 09:05
Redakce
Na pražském Náměstí interbrigády se prostějovští členové Svazu přátel Latinské Ameriky a Karibiku zúčastnili pietního aktu u příležitosti 234. výročí narození osvoboditele latinskoamerických národů Símona Bolívara.

 

U pomníku od národního umělce Jana Hány pronesl projev chargé d´affaires Velvyslanectví Bolívarovské republiky Venezuela Gustavo Alberto Sierra Guttierez. Ve svém projevu připomenul historický význam Símona Bolívara v kontextu emancipačního hnutí a vize sjednocené Latinské Ameriky. Dále poděkoval za projevy přátelství a solidarity k Venezuele a položil spolu s hosty věnec k soše hrdiny protikoloniální revoluce. Akce se zúčastnili členové diplomatického sboru, politická reprezentace, odborná veřejnost i přátelé Venezuely. Po pietním aktu následovala společenská část dne, při které Prostějované mimo jiné zavzpomínali na bruselský Summit národů CELAC – EU, při kterém došlo k setkání s dcerou legendárního Ernesta Che Guevary Aleidou, s ekvádorským prezidentem Correou, venezuelským viceprezidentem Jorge Arreazou, kubánským spisovatelem a ministrem kultury Abelem Prietto, viceprezidentem Kuby a možným nástupcem Raúla Castra Miguelem Diaz – Caňelem či dcerou Huga Cháveze Marií.

 

Simón José Antonio de la Santísima Trinidad Bolívar y Palacios Ponte Blanco (24. července 1783 San Mateo u Caracasu, Nová Granada, dnes Venezuela – 17. prosince 1830 Santa Marta, Kolumbie) byl venezuelský generál a politik, jeden z hlavních představitelů jihoamerického boje za nezávislost na Španělsku.

 

Z myšlenek Símona Bolívara a z aktualizace prezidentem Chávezem vychází venezuelská Bolívarovská revoluce, která je spolu s kubánskou revolucí, Sandinovskou revolucí v Nikaraguy, Občanskou revolucí v Ekvádoru a Moralesovou vládou v Bolívii tahounem emancipačního procesu na kontinentu.