Týdeník Prostějovska

Aktuálně z Prostějova a okolí

header

facebook

twitter

 

18. ledna 2019 svátek má Vladislav

Romantická krajina Srbska fotografa Josefa France

Romantická krajina Srbska fotografa Josefa France

Úterý, Květen 8, 2018 - 10:30
Redakce
Uherské Hradiště – Pátý ročník mezinárodního festivalu Dny slovanské kultury bude věnován prezentaci kultury balkánských a Lužických Srbů. Hlavním důvodem letošního výběru je 100. výročí založení a existence naší republiky. Kdy a kde se uskuteční vernisáž výstavy fotografií a přednáška autora a cestovatele Josefa France?

 

Až neuvěřitelně živá země plná přátelských lidí, přírodních i historických krás a zajímavých pozůstatků Osmanské říše. Takové je Srbsko, součást bývalé Jugoslávie a vnitrozemská země ležící v západní části Balkánu. Co se rozlohy a počtu obyvatel týče, Srbsko je velmi podobné naší domovině. Milovníky přírody jistě nadchne místní krajina, která je zejména v centrální části velmi hornatá a kopcovitá. V západní části země poté můžete obdivovat vysoko se tyčící hory patřící do pohoří známého jako Dinárské Alpy.

 

Krásná příroda je obývána zajímavými druhy evropských i středomořských zvířat. Srbsko je bezesporu velmi zajímavou zemí, která má svým návštěvníkům co nabídnout. Hned několik nejkrásnějších míst Srbska (většina dokonce zapsaná i na seznam UNESCO) nabídne výstava fotografií Josefa France v kině Hvězda Uherské Hradiště (2. - 30. června 2018) z těchto míst :

 

1. Národní park Tara

2. Krajina Zlatiboru

3. Národní park Zlatar -kaňon Uvac

4. Planina Jadovnik

5. Planina Kamena Gora

6. Planina Radan, Djavolja Varoš (UNESCO 2002)

7. Národní park Djerdap (UNESCO 2002)

8. Vodopády Sopotnice

9. Caričin grad (Justiniana Prima _ UNESCO)

10. Ovčarsko-kablarská klisura

 

Josef Franc (1960)

 

je zakládající člen Spolku prostějovských fotografů Prostějov a absolvent Středního fotografického učiliště Praha. Má také členství v mnoha dalších svazech - ve Svazu českých fotografů, v České federaci fotografického umění, v Klubu islandských fanatiků, v Českém klubu cestovatelů a v Rakouského horského spolku Alpenvereinu OEAV. V minulosti navštěvoval mnoho zemí světa, ale v posledních třech letech se soustředí na Srbsko. Více na www.kaiser-foto.cz

 

Ve dnech 31. května - 3. června 2018 se uskuteční v několika městech Zlínského (Uh.Hradiště, Staré Město, Velehrad) i Jihomoravského kraje (Hodonín, Lužice, Mikulčice) v pořadí již pátý jubilejní ročník mezinárodního festivalu Dny slovanské kultury, který se bude věnovat větší prezentaci Kultury Srbů balkánských a Lužických.

 

Výběr zemí pro rok 2018 souvisel se 100. výročím republiky

 

Výběr zemí v letošním roce úzce souvisí s významným 100. výročím vzniku naší republiky, na jejímž formování (ale i následném fungování) se významně podílelo i Srbsko a v době vzniku a fungování státního útvaru Země Koruny české i Lužičtí Srbové. V rámci festivalu zahájíme výstavu Zapomenuté Srbsko (Sál Evropy Hodonín -  1. 6. - 15. 9.), která návštěvníky seznámí i s dalšími opomenutými "osmičkovými" výročími související právě s česko-srbskými vztahy.