Týdeník Prostějovska

Aktuálně z Prostějova a okolí

header

facebook

twitter

 

20. října 2018 svátek má Vendelín

Rozvoj spolupráce se syrskými odbory

Rozvoj spolupráce se syrskými odbory

Úterý, Prosinec 5, 2017 - 13:08
Redakce
Spolupráce českých třídních odborů OS ČMS a syrské odborové centrály GFTU nabírá od počátečního setkání na mmzinárodním odborářském fóru solidarity na intenzitě. Zatímco byl v září tohoto roku velmi přátelsky a s úctou k českým odborářům přijat v syrském městě reprezentant OS ČMS Martin Peč, o měsíc později se tento Prostějovan setkal v Bruselu s prvním mužem syrských odborů.

 

Na bruselském setkání byla možnost pohovořit a projednat výsledky dosavadní spolupráce s předsedou hlavní syrské odborové centrály GFTU Jamalem Kadrim. Kadri je vůdčí osobností dvoumilionové odborové organizace, která významně přispívá k udržení a zlepšování podmínek pracujících a s jejich organizováním a komunikací se znárodněným průmyslem a samozřejmě plně podporující boj proti terorismu a zahraniční intervenci. Syrská strana má enormní zájem o posílení odborové, politické a kulturní spolupráce se svým českým protějškem OS ČMS. Obě odborová sdružení jsou členskými organizacemi Světové odborové federace a zástupci obou organizací se kromě vlastní komunikace scházejí na akcích SOF, naposledy na sjezdu Pankyperské odborové federace PEO na Kypru. K setkání s Jamalem Kadrim se vyjádřil člen zahraniční komise Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska Martin Peč:

 

„Navázali jsme na naše poslední setkání v Damašku. Jak bylo vícekrát řečeno, syrské odbory mají obrovský zájem o spolupráci s našimi třídními odbory. Syrská strana je vděčná za naše projevy solidarity, za prohlášení podpory v jejich boji a za naše odmítnutí intervence, mediální války proti Sýrii i za odmítnutí jakýchkoli sankcí namířených proti syrskému lidu. Syřané mají zájem samozřejmě i o posílení vzájemné obchodní výměny, mají zájem o české odborníky a naše výrobky. Vidí nás jako specialisty a ne jako montovnu s nekvalifikovanou a lacinou pracovní silou, což je pro změnu pohled Západu. Hovor jsme vedli i o kulturní spolupráci a o vzájemné kooperaci mezi komisí mladé generace obou organizací.“

 

 

Syrská delegace složená z nejvyšších kádrů zahraničního oddělení hlavní odborové centrály GFTU se osobně zúčastní prosincového sjezdu Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska.

Autor fotografií: 
Martin Peč