Týdeník Prostějovska

Aktuálně z Prostějova a okolí

header

facebook

twitter

 

18. ledna 2019 svátek má Vladislav

Vrácení přeplatku? Ne! Seniora okradla o 35 tisíc korun

Vrácení přeplatku? Ne! Seniora okradla o 35 tisíc korun

Sobota, Únor 10, 2018 - 11:01
Redakce
Prostějov – Dávejte pozor na to, koho si pouštíte domů. Pod smyšlenou legendou vrácení přeplatku za spotřebu vody se vloudila neznámá žena k muži až do bytu, kde ho okradla o 35 tisíc korun.
Ilustrační foto

 

Ve středu 7. února 2018 před polednem navštívila v místě bydliště v obci na Prostějovsku pětaosmdesátiletého muže dosud neznámá žena. Pod smyšlenou legendou vrácení přeplatku za spotřebu vody se vloudila k muži až do bytu. Během další komunikace odvedla jeho pozornost a následně toho využila k odcizení finanční hotovosti 35 tisíc korun z peněženky ležící na stole. Než muž ztrátu peněz zjistil, odešla žena z domu neznámo kam.

 

Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu krádež, za který pachatelce v případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

 

Upozornění Policie ČR

 

Popsaný způsob je ukázkovým příkladem, jak se často podvodníci snaží obohatit na úkor dříve narozených spoluobčanů. Domnělé vrácení přeplatku za vodu, ale také plyn či elektřinu, jsou zřejmě nejčastější legendou. Druhou nejpoužívanější pak je legenda „vnuk“. V takovém případě se podvodníci buď osobně, nebo i telefonicky, vydávají za blízké příbuzné, kteří se dostali do svízelné situace a nutně a rychle potřebují peníze.

 

V obou případech senior většinou podlehne nátlaku a legendě uvěří. Ze strachu o příbuzného, či ve snaze uvést své záležitosti do pořádku, peníze dobrovolně vydá, nebo je o ně v nestřeženém okamžiku okraden. Policie stejně jako distribuční společnosti již roky před takovými podvodníky varují a upozorňují, že jejich pracovníci nikdy přeplatky nenosí a nedoplatky nevybírají osobně v hotovosti.