Týdeník Prostějovska

Aktuálně z Prostějova a okolí

header

facebook

twitter

 

22. května 2018 svátek má Emil

Záměr na zvýšení piety starého židovského hřbitova neohrozí bezpečnost

Záměr na zvýšení piety starého židovského hřbitova neohrozí bezpečnost

Úterý, Květen 23, 2017 - 13:15
D.S.
V minulých dnech obdržela nadace Kolel stanoviska od jednotlivých složek IZS ke svému záměru na zvýšení piety v prostoru starého židovského hřbitova ve Studentské ulici. Jak se k tomuto tématu staví složky IZS?

 

V minulých dnech obdržela nadace Kolel Damesek Eliezer stanoviska od jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému ke svému záměru na zvýšení piety v prostoru starého židovského hřbitova ve Studentské ulici. Hasičský záchranný sbor České republiky, Zdravotnická záchranná služba i Policie České republiky vydaly kladná stanoviska k záměrům na úpravu plochy starého židovského hřbitova. Nedojde k ohrožení bezpečnosti v okolí školy a záměr neomezuje ani dostupnost složek IZS do budovy školy.

 

Zajímavé je, že například Hasičský záchranný sbor konstatuje, že navrhované řešení zlepšuje zajištění požární bezpečnosti školy. „Projekt židovské obce, který počítá s přeložením přístupových chodníků ke škole kolem obvodu plochy hřbitova, byl postupně při zapracování připomínek jednotlivými složkami Integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje schválen. Nejdéle trvalo projednání s hasiči, kteří požadovali, aby u školy byly vybudovány nástupní hasební plochy, které doposud město, které tolik mluví o bezpečnosti dětí, nenapadlo řešit. Prostějovští hasiči vydali závazné souhlasné stanovisko počátkem února. Zdravotnická záchranná služba se se svým kladným stanoviskem připojila v polovině března. Prostějovský dopravní inspektorát Policie ČR se po vyjasnění některých otázek s architektem židovské obce vydal souhlasné závazné stanovisko 10. května.“ Vyjádřil se Tomáš Jelínek za nadaci Kolel.

 

Jednání o zvýšení piety místa starého židovského hřbitova probíhá od roku 2013. V současné době je mediátorem těchto jednání bývalý premiér Vladimír Špidla. Záměr nadace Kolel vyvolalo petici občanů odmítající na ploše bývalého židovského hřbitova jakoukoliv změnu. Petici podepsalo více než 3000 občanů města. Údajné obavy o zajištění bezpečnosti především dětí ve škole, byly jedním z často uváděných argumentů odpůrců záměru na zvýšení piety místa. Vzhledem k vydaným stanoviskům IZS je předpoklad že dojde k uklidnění některých emocí a přispěje to k nalezení vhodného řešení.

 

 

 

Autor fotografií: 
WMSBG Kolel Damesek Eliezer.