Týdeník Prostějovska

Aktuálně z Prostějova a okolí

header

facebook

twitter

 

18. ledna 2019 svátek má Vladislav

Způsobila lesní požár nedbalost nebo úmysl?

Způsobila lesní požár nedbalost nebo úmysl?

Pátek, Květen 11, 2018 - 12:49
Redakce
Stínava – Ve čtvrtek 10. května krátce před půlnocí policisté při prováděné autohlídce zjistili požár v lesním prostoru v katastru obce Stínava. Na místo ihned přivolali hasiče, kteří požár na ploše asi 130 x 50 metrů uhasili.
Ilustrační foto

 

V noci ze čtvrtku 10. na pátek 11. května 2018 byl v 23:33 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár lesa nedaleko Čertova hrádku mezi obcemi Stínava a Okluky.

 

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Prostějova a dobrovolní hasiči z Ptení a Protivanova. Po příjezdu zjistil velitel zásahu, že požár je daleko od přístupové cesty hluboko v lese, proto povolal na místo jednotky z II. stupně poplachu (SDH Stínava, Plumlov, Mostkovice, Kostelec na Hané a Přemyslovice), celkem tedy na místě zasahovalo osm jednotek hasičů. Ty prováděly likvidaci požáru a dálkovou dopravu vody na požářiště.

 

Plameny zasáhly mladé stromky v ohraničené oboře o rozměrech asi 130 x 50 m, díky včasnému zásahu jednotek se požár nerozšířil mimo oboru. Zásah hasičům komplikoval velmi členitý terén a velká vzdálenost od přístupových komunikací. Likvidaci požáru hlásil velitel zásahu v 2:30 hodin. Vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru předběžně jako příčinu určil nedbalostní, nebo úmyslné jednání. Protože se jednalo o požár trávy a nedávno vysazených stromků byla způsobená škoda předběžně vyčíslena pouze na 4 až 5 tisíc korun.

 

Objasnění přesných příčin a okolností je předmětem dalšího policejního šetření.