Týdeník Prostějovska

Aktuálně z Prostějova a okolí

header

facebook

twitter

 

22. května 2018 svátek má Emil

Přestupek, dvě vloupání i noc v policejní cele

Přestupek, dvě vloupání i noc v policejní cele

Středa, Září 13, 2017 - 10:54
Redakce
Prostějovsko – Nedělní odpoledne patřilo recidivistům. Během jednoho dne se stal přestupek, dvě vloupání, zadržení a nocleh v policejní cele.
Ilustrační foto

 

V neděli 10. září policie krátce před třináctou hodinou obdržela oznámení o dvou mladících, kteří na silnici mezi obcemi Výšovice a Žešov poškozovali silniční plastové patníky. Vyslaná hlídka na místě zajistila dva muže ve věku 25 a 26 let. Ohledáním místa policisté dále zjistili, že muži poškodili celkem 5 patníků. Věc zadokumentovali a tato bude po vyčíslení způsobené škody pro podezření z přestupku proti majetku k dořešení předána příslušnému správnímu orgánu. 

 

Krátce po čtrnácté hodině hlídka do této lokality vyrážela znovu, protože policie obdržela oznámení o vloupání do kanceláře ve firemním objektu v obci Žešov. Při ohledání místa činu policisté společně s majitelem zjistili, že neznámý pachatel do objektu vnikl s použitím násilí a poté z kanceláře odcizil výpočetní techniku v hodnotě 7 350 korun. Na dalších 7 500 korun pak byla vyčíslena škoda vzniklá poškozením objektu. Vzhledem k tomu, že policisté věděli, že muži, které nedaleko odsud nedávno řešili, mají kriminální minulost, pojali podezření, že by mohli být pachateli také tohoto skutku. Podezřelé se jim podařilo vypátrat již v 15:30 hodin ve Smetanových sadech v centru města Prostějova. Zde muži klidně seděli na lavičce a prozkoumávali notebook, který před pár desítkami minut odcizili ve firmě v Žešově. Muži byli i s odcizenými věcmi zajištěni a umístěni do policejní cely. Při následných úkonech se k činu starší z podezřelých pod tíhou důkazů přiznal. Mladší s policisty mluvit odmítl.

 

Před patnáctou hodinou téhož dne linka 158 přijala další oznámení o vloupání do dvora bytového domu v Určické ulici v Prostějově. Pachatelé ve 14:40 hodin po násilném vniknutí do domu ze dvora odcizili dvě jízdní kola v hodnotách 4 800 a 4 500 korun. Poškozením vstupních dveří pak způsobili škodu vyčíslenou na 500 korun. Při činu byli zachyceni kamerovým systémem domu. Při šetření tohoto skutku padlo po zhlédnutí pořízeného videozáznamu podezření na již uvedené dva muže. Pod tíhou důkazů se starší z podezřelých přiznal i ke spáchání tohoto skutku. 

 

Podezřelí se uvedeného jednání dopustili, přestože byli v minulosti pro obdobnou trestnou činnost již odsouzeni. Mladší z nich v dubnu tohoto roku po několika letech opustil vězení a staršímu v současnosti běží osmnáctiměsíční zkušební lhůta k podmíněnému trestu odnětí svobody na šest měsíců. 

 

Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu porušování domovní svobody, přečinu krádež a přečinu poškození cizí věci. Ve věci je konáno zkrácené přípravné řízení. V případě odsouzení jim za tyto skutky hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta. 

 

V úterý 12. září byl spisový materiál i s mladším podezřelým předán na Okresní státní zastupitelství v Prostějově. Trestní stíhání staršího podezřelého je vedeno na svobodě. U mladšího se bude rozhodovat o jeho umístění do vazby.